Hurda Nedir ?

Bir alet, eşya veya makinenin parçaları zamanla bozulup hurdaya dönüştüğünde geri dönüşüme kazandırmak; kaynak israfını önlemeye yardımcı olur, hurda olarak size gelir kaynağı sağlar ve çevrenin korunmasına yardımcı olur. 

Hurda Fiyatlarını Nereden Öğrenebilirim ? 

Türkiye’de Hurda piyasası her geçen gün gelişmekte ve büyümektedir. Hurda fiyatları’da her geçen gün değişmektedir. Başta metal hurda türleri olmak üzere; Bakır, Demir, Alüminyum, Akü, Beyaz Eşya, Elektronik, Kağıt, Kitap, Plastik hurdası gibi birçok hurda türünün güncel fiyatlarını www.hurdafiyatlari.site sitesinden günlük olarak öğrenebilirsiniz.  

Örneğin, sert değil yumuşaksa veya parlak renkli ve işlenmesi kolaysa, alüminyum hurdanız için tipik alüminyum hurdadan daha fazla ödeme alırsınız. 

Daha spesifik bir örnek vermek gerekirse profil demiri yerine dkp demir hurdası daha yüksek fiyatlar getirebilir. Ancak, çeşitli faktörlerin fiyatlandırmayı etkilediğini unutmayın. Daha fazla bakır içeren kabloların yanı sıra diğer kablo türlerini de satmaya çalıştığınızda hurdalarınızın değeri düşer. Bir şeyleri tek tek satarsanız finansal olarak fayda sağlarsınız. Beyaz kağıt, özellikle beyaz A4 kağıt, satılık diğer kağıtlarla birleştiğinde çok fazla değer kaybeder, ancak tek başına satarak daha fazla para kazanabilirsiniz. Birkaç çeşit paslanmaz kromu birleştirmek, hurdanız için en düşük fiyatı sağlayacaktır. Özellikle harmanladığınız bileşenleri kendinize göre izole ederek daha fazla para kazanabilirsiniz. Firmalar rakiplerine göre daha yüksek fiyat vermekte ve hurda oranları günlük olarak ayarlanmaktadır. Kesin fiyat bilgisi almak için işletmeleri arayabilir ve müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz. 

Hurda Fiyatlarını Hangi Faktörler Belirler? 

Türkiye’de hurda fiyatlarını etkileyecek iki unsur var. Pazar ve ithal hurda fiyatı önce gelir. Dolar kuru takip ediyor. Hurda fiyatları yükseliyorsa, bunun nedeni ya döviz ya da ithal hurdadır. Hurda maliyeti düşse bile dolar zayıflar veya ithal hurda maliyeti düşer. Bu, dolar güçlendikçe ve hurda fiyatı düştükçe ortaya çıkan bir sorun. Demirli metalleri yeniden eriterek ve yeniden şekillendirerek tekrar kullanılabilirler. İnşaat alanları, terk edilmiş tekneler ve gemiler, demiryolu rayları ve vagonlar ve eski inşaat ekipmanları gibi yüzlerce olmasa da çok sayıda kaynak, kaba demir atıklarından yapılmış ürünlerin sürekli olarak sökülmesiyle elde edilebilir.  

Başlangıçta çeşitli malzeme türlerine ayrılır. Fiyat hesaplanırken hurda cinsi ve hacmi dikkate alınır. Ek olarak, çeşitli faktörler hurda piyasasını etkiler. Sizlere sunacağımız unsurlar, hurda piyasası üzerinde etkisi olan bazı konulardır. Piyasa arz-talep dengesi, Geri Dönüşümün Etki Oranı ve Hurda Malzemeler için İşçilik Maliyeti bunların arasında sayılabilir. Bazı plastik ve metal artıkları geri dönüştürülemeyen inert maddelere dönüşebilir. Bu tür atık maddeler, nasıl ve nerede kullanıldıklarına bağlı olarak geri dönüştürüleme özelliklerini yitirdikleri için değersiz çöp olarak sınıflandırılır. Geri dönüşüm sırasında artık malzemenin saflığının dikkate alınması çok önemlidir.  

Malzeme saflığı arttıkça maliyet artar. Nadiren de olsa kapalı işletmeler, ürün yapmak için kullanılan hammaddeleri hurda olarak satabilirler. Bu tür israf edilen hammaddelerin değeri çok daha yüksektir. Bazı bileşenlere bazen daha sık ihtiyaç duyulabilir. Örneğin, inşaat projelerinde çalışırken daha fazla demir gerekir. Doğal olarak, geri dönüşüm şirketleri net bir şekilde daha fazla hurda demir satın almak istiyor. 

Hurda Türleri 

Hurda Demir 

Hurda olarak satılan mallardan biri de demirdir. Bilindiği gibi, hurda demir çok erişilebilir bir durumdadır. 2022 bağlamında, hurda fiyatlarının düzenli aralıklarla değişmesi, insanların bu fiyatlara ayak uydurmasını zorunlu kılıyor. “Hurda demir” olarak anılan ürünler, pek çok kişinin bildiği gibi, kullanışlılığını yitirmiş eşyalardır. Bu ürünler hurda olarak satılmalı ve geri dönüşüm işlemleri yapılmadan kullanılamayacakları için gerekli adımlar atılmalıdır. Hurdasını satmak isteyen kişiler bu konudaki güncel fiyatları merak ettikleri için bu konu hakkında kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır. www.hurdafiyatlari.site adresine girerek fiyatları öğrenebilirsiniz. 

Hurda Alüminyum 

Hurda sektöründe ön plana çıkan malzemelerden biri de hurda alüminyum fiyatlandırma kategorisine giren alüminyumdur. Alüminyum çok sayıda endüstride kullanılan bir ürün olduğundan, birçok insan hızla alüminyum hurdaları elde edebilir. Hurda Alüminyum fiyatları diğer hurdalara göre daha yüksek bir değere sahiptir. Bu nedenle hurda sektöründe çalışmak ve çok para kazanmak isteyen birçok kişi alüminyum hurda satın almak istemektedir. Hurda alüminyumun maliyeti şu anda diğer hurdalardan önemli ölçüde daha yüksektir. 

Hurda Kağıt 

Hurda İnsanların kullandığı en pahalı malzeme kağıttır. Kağıt için geniş uygulama yelpazesi nedeniyle kağıt artıklarına yaygın olarak erişilebilir. Kullanımdan sonra kalan ve hurda olarak kabul edilen kağıtlar sıklıkla çöp kutularına atılmaktadır. Ancak, geri dönüştürülebilen bir üründür. Bu nedenle kağıt artıkları geri dönüşüm için bir hurda satıcısına satılmalıdır. Kullanılmış kağıtların uygun şekilde işlendikten sonra geri dönüştürülmesi, ağaçların kesilmesi ihtiyacını azaltır. Bilindiği gibi ağaçlar oksijen sağlayarak yeryüzündeki yaşamın devam etmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. İnsanlar kağıt israfının farkında olmalı ve bunun sonucunda uygun taraflara satmalıdır. Mevcut kağıtlarını satmak isteyen kişiler, kağıt hurda fiyatını öğrenmekle oldukça ilgilenmektedir. Hurda değerlerinin dalgalandığı iyi bilindiği için mevcut oranların yenileriyle değiştirilmesi çok önemlidir. 

Hurda Sarı 

Hurda sektöründe çalışanlar tarafından fiyatları bilinen ürünlerden biri de sarı hurdadır. Pirinç alaşımından yapılmış ve kullanım ömürlerinin sonuna gelmiş ürünlere sarı hurda denir. Sarı, pirinç alaşımının rengi olduğu için bu malzemelere sarı hurda denir. Pirinç alaşımı çok çeşitli malzemeler içerir. 

Hurda Plastik 

Geniş bir uygulama yelpazesine sahip ve dolayısıyla kolay erişime sahip bir kalem de plastik hurda fiyatlarıdır. Plastik içeren ürünlerin son kullanma tarihinin geçmesi sonucu plastik hurdalar ortaya çıkıyor ve çok sayıda hurda tüccarı bu ürünleri satın alıyor. Doğayı korumak söz konusu olduğunda, çeşitli üretim işletmelerinde kullanılan plastiğin geri dönüştürülmesi çok önemli bir husustur. Hurda olmuş plastiklerin uygun prosedürler kullanılarak geri dönüştürülmesi sonucunda doğada var olan plastik atık miktarında azalma olmaktadır. 

Hurda Kablo 

Hurda sektöründe en çok kullanılan malzemelerden biri de hurda kablo fiyatlarının hesaplanmasında kullanılan ürünlerden biri olan kablodur. Geri dönüşüm merkezlerinde gerekli işlemler tamamlandıktan sonra kullanım ömürlerini dolduran kablolar hurda olarak kullanılabilir. Tersaneler, şantiyeler, elektrik firmaları gibi yerlerde yapılan incelemelerde birçok hurda kablo bulunur. 

Reply

WhatsApp chat başlat
1
Yardım mı lazım?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?