hurda
 ANA SAYFA 
 Hakkımızda 
 Üyelik Paketleri 
 Online Üyelik 
 Haberler 
 Bilgi Bankası 
 Reklam 
 İletişim 
Hurda Ara! : 
Üye İşlemleri
E-Mail :
Şifre :
• Şifremi Unuttum
• Ücretsiz Üye Olun
• Favorilerime Ekle


Sektörel Kategoriler
Hurda Fiyatları
Sıfır Kırma Makinaları
Manyetik Seperatör Mıknatıs
Balyalama Presleri
İkinci El Kırma Makinaları
Kırma Yedek Parça
Hurda Araç - ÖTA
Diğer Makinalar
Hurda Plastik Çapak Granül
Hurda PVC PEN
Hurda Bakır - Kablo
Hurda Kağıt
Hurda cam
Metal Hurdası
Hurda Lastik Kauçuk - ÖTL
Atık Yağ
Hurda Akü - Pil - Kurşun
Bilgisayar ve Elektronik Kart
Ahşap Tahta Palet Hurdası
İkinci El Big Bag Çuval
Elektrik motoru - Redüktör
Diğer Malzemeler

 Sektörel Haberler / Geri dönüşümün geleceği parlak
· Geri dönüşümün geleceği parlak
24.01.2009 14:14

Ürettiği geri dönüşüm sistemleri ve kırma makineleri ile doğaya ve ekonomiye katkı sağlayan Fimak Plastik Makineleri 2 yıldır Ayrancılar’da faaliyet gösteriyor. Firmanın İşletme Müdürü Halil Filiz, geri dönüşüm sektörünün Torbalı’da gelecekte çok parlayacağını söyledi.

GÜNÜMÜZDE nüfusun hızlı bir şekilde artmasına bağlı olarak atıklar da sürekli olarak artıyor. Bu atıkların tekrar kullanılabilecek şekilde geri dönüştürülmesi ile de doğal kaynakların ve çevrenin ko-runması sağlanabiliyor. Bu şekilde ürettiği geri dönüşüm sistemleri ve kırma makineleri ile doğaya ve ekonomiye katkı sağlayan Fimak Plastik Makineleri 31 yıldır sek-törde faaliyet gösteriyor. 2006 yı-lında Ayrancılar Pancar yolunda bulunan üretim binasına taşınan firma burada 3000 m²’si kapalı olmak üzere toplam 6000 m²’lik bir alanda ve toplam 20 personel ile faaliyet gösteriyor. Yüzde 40 ihracat yapan ve yüzde 60 iç piya-saya çalışan ve ülke genelinde 2000’e yakın makinesi bulunan firmanın ihracat yaptığı yerler ara-sında Almanya, Arabistan, Bulga-ristan, Cezayir, Dubai, Ermenis-tan, Fas, Fransa, Gürcistan, Irak, İran, Kazakistan, Kıbrıs, Make-donya, Mısır, Romanya, Rusya, Sudan, Suriye,Tunus, Ukrayna ve Ürdün bulunuyor. Firmanın ürünleri pet şişe kırma, yıkama, ayırma sistemi, hurda bakır kablo geri dönüşüm sistemi, poşet kırma, yıkama akromer sistemi, bidon, pet, kova, kasa kırma, yıkama sistemlerinden oluşuyor. İşletme-nin Genel Müdürü Halil Filiz, geri dönüşüm sistemlerinin doğanın korunması ve ekonomi açısından oldukça önemli olduğunu belirte-rek, geri dönüşüm sektöründe bü-yük bir patlama yaşandığını söy-ledi. Ayrancılar’ın hızlı bir şekilde geliştiğini ve sanayiciler tarafın-dan yoğun ilgi gördüğünü belirten Filiz, Torbalı’da sektörün gele-ceğinin parlak olduğunu söyledi. Image

Firmanın kuruluşundan bugüne kadar geçirdiği evreler nelerdir?
Fimak Plastik Makineleri ilk olarak 1977 yılında Karabağlar’da 100 m²’lik alanda kesme ve hacim kalıpçılığı olarak faaliyetlerine başladı. Firma olarak farklı pazar arayışlarına girdik ve 1991 yılı-ndan itibaren kırma makineleri üretimine başladık. 2006 yılından beri de Ayrancılar Pancar yolunda 3000 m²’si  kapalı olmak üzere toplam 6000  m² arazide 20 perso-nel ile faaliyet gösteriyoruz. Fimak plastik kıracağı ürün çeşidine göre farklı gruplara ayrılıyor. Kırma makineleri bakır kablolar, defolu veya hurda plastikler, ağaç dalları, kağıt atıklar, kurutulmuş meyve ve baharatlar ve hayvansal atıklar gibi alanlarda kullanılıyor. Gelişen talepler doğrultusunda üretimi-mize kırma  makinelerinin yanı sıra geri dönüşüm sistemlerinin parçaları olan helezon, salyangoz ve siklon imalatına da  başladı.

Ürün çeşitleriniz ve faaliyet alanlarınız nelerdir?
Pet şişe kırma, yıkama, ayırma sistemi, hurda bakır kablo geri dönüşüm sistemi, poşet kırma, yıkama akromer sistemi, bidon, pet, kova, kasa kırma, yıkama sistemi gibi ürün çeşitlerimiz bulunuyor. Türkiye genelinde 2000’e yakın yerde makinelerimiz bulunuyor. Bunu yanı sıra 28 ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracat yaptığımız yerler arasında Almanya, Arabistan, Bulgaristan, Cezayir, Dubai, Ermenistan, Fas, Fransa, Gürcistan, Irak, İran, Kazakistan, Kıbrıs, Makedonya, Mısır, Romanya, Rusya, Sudan, Suriye, Tunus, Ukrayna ve Ürdün  Biz çalışmalarımızı yüzde 40 ihracat yüzde 60 yurtiçi pazara yönelik yapıyoruz.

Geri dönüşüm ve geri dönüşümün öneminden bahsedebilir misiniz?
Geri dönüşüm, kullanılarak kul-lanım dışı kalan geri dönüştürüle-bilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammad-de olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasıdır. Tabi kaynaklar sonsuz değildir. Bu sebeple de dik-katlice kullanılmadığı taktirde do-ğal kaynaklar birgün tamamen yok olabilir. Bu soruna çözüm olarak da gerid dönüşüm sistemleri geliştirilmiştir. Geri dönüşümde amaç, kaynakların lüzumsuz kulla-nımını önlemek ve atıkların kayna-ğında ayrıştırılması ile birlikte atık çöp miktarını azaltmak. Bizde üretmiş olduğumuz geri dönüşüm ve kırma makinelerimiz ile doğal kaynakların korunmasına katkı sağlıyoruz. Bakır kabloların bakır-ını geri kazanabilmek için plas-tiğin yakılarak yok edilmesi gerekiyor. Bu yöntem çevreyi kirletiyor, plastiği yok ederek geri dönüşümünü engelliyor. Ayrıca açığa çıkan bakırın geri kazan-ılabilmesi için ek işlemler gere-kiyor ve bu da bakıra zarar veriyor. Bizim geliştirdiğimiz makine, plastiği ve bakırı ayrıştırıp, her ikisini de pirinç büyüklüğünde kırarak, geri dönüşümünü sağlıyor. Tuğla fabrikalarında yakılarak yok edildiği için çevreye büyük zarar veren araba lastiklerinin içindeki tel, ip ve kauçuk da makinelerimiz sayesinde ayrıştırılıyor. Böylece kauçuk geri kazanılarak çim saha zeminlerinde, koşu ve yürüyüş ve atletizmin yapıldığı tartan yollarda ve asfalt yol yapımında kullanı-lıyor. Ayrıca pet şişelerin etiketi, kapağı ve peti ayrıştırılarak, elyaf üretimine hammadde sağlanıyor.

Geri dönüşüm sektörünün içinde bulunduğu durum ve geleceği hakkında nelerdüşünüyorsunuz?
Dünyada nüfus hızlı bir şekilde artıyor. Nüfusun bu artışına paralel olarak da atıklarda da artış yaşan-ıyor. Bu sebeple de geri dönüşüm sektöründe de ciddi bir patlama yaşandı. Ekonomik sıkın-tıların yaşandığı günümüzde başka sektörler iş gelmesini beklerken geri dönüşüm sistemlerinde iş konusunda büyük sıkıntılar yaşan-mıyor. 2008 yılına kadar herhangi bir problem yaşamamamıza rağmen bu yıl gerçekten zor günler geçirmeye başladık. Çünkü ekono-minin bozuk olması sebebi ile nakit akışında problemler yaşan-ıyor. Geri dönüşüm sisteleri gele-ceği olan bir sektör ve özellikle de Torbalı’da bu sektörün geleceği oldukça parlak.

Türkiye’de bir numarayız

Sektördeki başarınızı neye bağlıyorsunuz?
Fimak olarak ISO 9001:2000 standartlarına uygun kalite yönetim sistemi ile çalışıyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmalarımız neticesinde alanımızda Türkiye’de bir numara haline geldik. Sunduğumuz hizmetlerin kalitesi ile her zaman ön planda olan firmamız kurulduğu ilk günden beri müşteri memnuniyetini ön planda tutuyor. Hem müşteri memnuniyetini sağlamak hem de sektörde her zaman ilk sıralarda yer almak için gerekli koşulları her zaman sağlamak ve sürekli olarak Ar-Ge çalışmaları yapmak gerekir. Ayrıca sektörde yaşanan gelişmelerin de yakından takip edilmesi gerekli. Fimak olarak yurt içi ve yurt dışı fuarlara düzenli olarak katılarak hem kendimizi tanıtıyoruz hem de sektörü yakından takip ediyoruz. Tabiki bunun yanı sıra alanınızda başarılı olmak istiyorsanız işinizi mutlaka çok sevmeniz gerekli.

Vasıflı eleman bulamıyoruz

Ayrancılar’da faaliyet gösteriyor olmanın avantaj ve dezanav-tajları nelerdir?
Ayrancılar sürekli olarak gelişen bir bölge. Ayrancılar’ın önceki hâli ile şimdiki hâli arasında çok fazla fark var. Bölge sanayicilerin yoğun olarak tercih ettiği bir yer hâline geldi. Ancak burada bizim en büyük sorunumuz vasıflı eleman bulunamaması. Bölgede sanat okullarının desteklenmesi gerekir. Fakat sanat okullarına gereken önem verilmediği için vasıflı elemanların sayısı her geçen gün azalıyor. Günümüzde teknolojik gelişmelere bağlı olarak fabrikalar da makineler daha çok kullanılmaya başlandı. Birçok firma CNC makinelerini kullanıyor. Fakat bu makinelerin kullanılması yüksek maliyetlere katlanılmasını gerektiriyor. Ayrıca bu konuda devletin hiçbir desteği olmuyor. Devletin özellikle ihracatı desteklemesi gerekirken bu konuda hiçbir çalışma görmüyoruz. İhracat konusunda sadece KDV iadeleri ile bir destek sağlanıyor.

Sibel Yolcular   

BÜYÜK TORBALI GAZETESİ

http://www.buyuktorbali.com/index.php?option=com_content&task=view&id=4726&Itemid=5SON HABERLER
Hurda Otomobili Getirene Yeni Araç Teşviki 2018 02.02.2018 07:00
Plast Eurasia İstanbul 2017 12.11.2017 11:34
Tüm Anne'lerimizin Anneler Günü Kutlu Olsun. 14.05.2017 08:00
KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN 10.05.2017 06:50
GOLD ÜYEMİZ As Plastik Hammadde Sanayi Ticaret A.Ş. 09.05.2017 08:00
>> Tüm Haberler 


GOLD ÜYELER [Liste]
[Tüm Üye Firmalar]ANA SAYFA | Hakkımızda | Üyelik Paketleri | Online Üyelik | Haberler | Bilgi Bankası | Reklam | İletişim


© 2005 - 2018, Hurdadaparavar.com - Hurda ve Geri Dönüşüm Alım - Satım Rehberi, Tüm hakları saklıdır.