hurda
 ANA SAYFA 
 Hakkımızda 
 Üyelik Paketleri 
 Online Üyelik 
 Haberler 
 Bilgi Bankası 
 Reklam 
 İletişim 
Hurda Ara! : 
Üye İşlemleri
E-Mail :
Şifre :
• Şifremi Unuttum
• Ücretsiz Üye Olun
• Favorilerime Ekle


Sektörel Kategoriler
Hurda Fiyatları
Sıfır Kırma Makinaları
Manyetik Seperatör Mıknatıs
Balyalama Presleri
İkinci El Kırma Makinaları
Kırma Yedek Parça
Hurda Araç - ÖTA
Diğer Makinalar
Hurda Plastik Çapak Granül
Hurda PVC PEN
Hurda Bakır - Kablo
Hurda Kağıt
Hurda cam
Metal Hurdası
Hurda Lastik Kauçuk - ÖTL
Atık Yağ
Hurda Akü - Pil - Kurşun
Bilgisayar ve Elektronik Kart
Ahşap Tahta Palet Hurdası
İkinci El Big Bag Çuval
Elektrik motoru - Redüktör
Diğer Malzemeler





 Sektörel Haberler / Günde kaç bin ton katı atık üretiyoruz?
· Günde kaç bin ton katı atık üretiyoruz?
05.10.2008 20:28

TBMM Küresel Isınma ve Su Kaynakları Araştırma Komisyonu Başkanı, AK Parti Hatay Milletvekili Mustafa Öztürk, Türkiye`de kişi başına günde 1 kilo 35 kilogram toplamda ise 65 bin ton katı atık üretildiğini söyledi.

Öztürk, yaptığı açıklamada, Türkiye`deki evsel katı atıkların yüzde 50â€`65`inin organik atıklardan, kalan kısmının ise kağıt, karton, tekstil, plastik, deri, metal, ağaç, cam ve kül gibi maddelerden oluştuğunu ifade etti.

Üretim ve tüketim alışkanlıklarında değişme, nüfus artışı, yaşam standartlarının yükselmesi ve teknolojideki gelişmelerin katı atık miktarlarını, kalitesini son yıllarda önemli miktarlarda değiştirdiğini anlatan Öztürk, `Ülkemizde kişi başına yaklaşık günde 1 kilo 35 kilogram toplam ise 65 bin ton katı atık üretilmektedir` dedi.

Yaklaşık 3 bin belediyeden sadece 18`inde düzenli katı atık depolaması yapıldığını belirten Öztürk, `Vahşi şekilde depolanan çöplerin yer altı ve yüzeysel su kirliliğine, haşerelerin üremesine, çevreye kötü kokuların yayılmasına, görüntü kirliliğine ve çeşitli hayvanlar aracılığıyla taşıyıcı mikropların yayılmasına neden oluyor` diye konuştu.

Katı atıkların sadece yüzde 39`unun düzenli depolandığını ifade eden Öztürk, `Ülkemizde önemli miktarda katı atık, çok sağlıksız şekilde bertaraf edilmektedir. Vahşi depolama yapılan bölgelerde yer altı ve yüzeysel suları, toprak ve hava kirlenmektedir. Belediyelerin her birinin ayrı ayrı katı atık bertaraf tesisi kurmaları mali ve teknik olarak mümkün değildir` dedi.

`Katı atık bertaraf veya geri kazanım tesislerinin özel sektör tarafından yapılması ve işletilmesi gerekiyor. Çünkü, kamunun görevi işletmecilik değil denetleme, izleme, raporlama ve yaptırımdır` diyen Mustafa Öztürk, bertaraf tesislerinin, Çevre ve Orman Bakanlığından lisans aldıktan sonra işletmeye açılması gerektiğini kaydetti.

Öztürk, şöyle devam etti:

`Belediyeler katı atıklarını ancak lisanlı toplama, taşıma ve bertaraf tesisi olan firmalara vermeliler. Bu konu ile ilgili olarak mevcut kanunlar yeniden düzenlenmelidir. Kamu İhale Kanunu`nda ve Belediyeler Kanunu`nda gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Uzman olmayan kurumlardan alınan olurlar iptal edilmelidir. Bu işler süreklilik isteyen işlerdir. Kendini yenilemeyi ve yatırım yapmayı gerektirir. Dünya`da gelişen teknolojiyi izlemesi gerekir. Bu tür yapılanmalar firmalara kurumsal kimlik kazandırır.`

http://www.tumgazeteler.com/?a=4184271



SON HABERLER
Hurda Otomobili Getirene Yeni Araç Teşviki 2018 02.02.2018 07:00
Plast Eurasia İstanbul 2017 12.11.2017 11:34
Tüm Anne'lerimizin Anneler Günü Kutlu Olsun. 14.05.2017 08:00
KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN 10.05.2017 06:50
GOLD ÜYEMİZ As Plastik Hammadde Sanayi Ticaret A.Ş. 09.05.2017 08:00
>> Tüm Haberler 


GOLD ÜYELER [Liste]
[Tüm Üye Firmalar]



















ANA SAYFA | Hakkımızda | Üyelik Paketleri | Online Üyelik | Haberler | Bilgi Bankası | Reklam | İletişim


© 2005 - 2018, Hurdadaparavar.com - Hurda ve Geri Dönüşüm Alım - Satım Rehberi, Tüm hakları saklıdır.